Stanowisko konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny rodzinnej dotyczące nowych świadczeń gwarantowanych

z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (badania diagnostyczne w ramach budżetu powierzonego)

z dnia 25 lipca 2022 r.


Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 czerwca 2022 (Dz.U. 2022 poz. 1293) zmieniające rozporządzenie z dnia 24 września 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (Dz.U. 2013 poz. 1248) poszerzyło świadczenia gwarantowane o następujące badania:

Źródło: https://dziennikustaw.gov.pl/D2022000129301.pdf


W zarządzeniu Prezesa NFZ nr 79/2022 z dnia 29.06.2022 podano stawki rozliczeniowe za powyższe badania, precyzując, iż w przypadku H. pylori jest możliwość zlecenia dwóch rodzajów testu: przesiewowego (test kasetkowy) oraz laboratoryjnego (np. metoda CLIA).

Źródło: https://baw.nfz.gov.pl/NFZ/document/349/Zarz%C4%85dzenie-79_2022_DSOZ


Spośród powyższych badań, dwa służą do tzw. diagnostyki point of care, czyli wykonywanej przy pacjencie. Są to: szybki test CRP (ilościowy) oraz Strep test, których wykonanie powinno być przeprowadzone w gabinecie zabiegowym/lekarskim, podczas wizyty pacjenta w przychodni. Nie może być rozliczane w ramach tych badań tradycyjne badanie CRP wykonywane przez laboratorium (które jest finansowane ze stawki kapitacyjnej).


Badania z budżetu powierzonego są zlecane przez lekarza POZ, jeżeli w ramach prowadzonej w POZ diagnostyki, leczenia lub monitorowania efektów leczenia są one uzupełnieniem postępowania. Ze względu na ograniczony budżet powierzony na te badania nie mogą one stanowić realizowania zleceń innych lekarzy zarówno z AOS, szpitali, jak i gabinetów prywatnych, nie służą również do prowadzenia akcji badań przesiewowych.


Rozliczenie badań następuje na podstawie raportowania wizyt lekarskich, podczas których oceniany jest wynik badania. Jest to element poprawy jakości opieki nad pacjentem, gdzie lekarz ma obowiązek zanalizować wynik pacjenta i nie powinien postępowania diagnostycznego na wydaniu skierowania.


Zalecenia dotyczące wskazań do wykonywania i zasad interpretacji wyników:


SZYBKIE TESTY POC (POINT-OF-CARE) CZYLI BADANIA, KTÓRE MOŻNA WYKONAĆ PODCZAS WIZYTY GABINETOWEJ:


Oznaczenie antygenu Streptococcus pyogenes z grupy A (PBHA) w wymazie z gardła (Strep- test):

Strep-test jest jakościowym badaniem służącym do potwierdzenia/wykluczenia etiologii paciorkowcowej ostrego zapalenia gardła i migdałków podniebiennych (anginy).

W zdecydowanej większości przypadków czynnikiem etiologicznym ostrego zapalenia gardła i migdałków podniebiennych są wirusy. Zapalenie wywołane przez bakterie to około 15- 30% przypadków u dzieci powyżej 3. roku życia i 5-10% u osób dorosłych. Za zdecydowaną większość przypadków zapalenia bakteryjnego odpowiada Streptococcus pyogenes (paciorkowiec β-hemolizujący grupy A – PBHA).

Na podstawie obrazu klinicznego można oszacować jedynie prawdopodobieństwo etiologii zakażenia. Pomocna w tym zakresie jest Skala Centora w modyfikacji McIsaaca, która pozwala na identyfikację chorych, u których prawdopodobieństwo etiologii paciorkowcowej jest duże. W tej grupie chorych zalecane jest wykonanie szybkiego testu Strep-test lub pobranie wymazu z gardła na posiew w kierunku S. pyogenes.


Skala punktowa oceny prawdopodobieństwa zakażenia S. pyogenes wg Centora/McIsaaca:

Oceniany parametr

Liczba punktów

Gorączka >38 st C

1

Brak kaszlu

1

Powiększenie węzłów chłonnych szyjnych przednich

1

Nalot włóknikowy i obrzęk migdałków

1

Wiek 3-14 lat

1

Wiek 14-44 lat

0

Wiek >45 lat

-1


Interpretacja:

Liczba punktów

Odsetek chorych z potwierdzonym

zakażeniem S. pyogenes

Zalecane postępowanie

0

2-3%

leczenie objawowe, bez diagnostyki

1

4-6%

2

10-12%

wykonanie Strep-testu podczas wizyty, decyzja o leczeniu zależna od wyniku;

w przypadku nasilonych objawów

wskazane rozpoczęcie antybiotykoterapii

3

27-28%

4

38-63%


Szybkie testy wykrywające antygen S. pyogenes cechują się swoistością powyżej 95% oraz czułością 70-90%. Czułość testu zmniejsza się, gdy maleje prawdopodobieństwo zakażenia w ocenie klinicznej (dla Pacjentów z 0-2 punktami czułość to 73%, dla pacjentów z 3-4 punktami 94%).

Zalecenia:

  1. Strep-test należy wykonać u chorego, który w skali Centora uzyskał 2 lub więcej punktów.

  2. Uzyskanie dodatniego wyniku Strep-testu wraz z odpowiadającymi klinicznie obrazem anginy stanowi wskazanie do włączenia antybiotykoterapii.

  3. Nie należy wykonywać Strep-testu u osób z niską punktacją (0-1) w skali Centora lub niespecyficznymi objawami ze względu na częste nosicielstwo tego patogenu w drogach oddechowych.

Źródło (zmodyf.): http://antybiotyki.edu.pl/wp-content/uploads/Rekomendacje/Rekomendacje2016.pdf


Szybki test ilościowy CRP

CRP (C-reactive protein) jest białkiem ostrej fazy, jego stężenie zwiększa się w odpowiedzi na stan zapalny. Wykazuje dużą dynamikę, wzrasta bardzo szybko (2-5h) od zadziałania czynnika uszkadzającego tkanki, ze szczytem pomiędzy 24 -72 h i normalizacją w ciągu 7 dni.

Jest to nieswoisty marker stanu zapalnego, może ulec zwiększeniu zarówno w infekcjach bakteryjnych, wirusowych jaki i w chorobach autoimmunologicznych oraz nowotworowych.

U dzieci szybki test ilościowy CRP, który można wykonać podczas trwania wizyty gabinetowej jest pomocnym narzędziem w diagnostyce ostrych infekcji, szczególnie przy podejmowaniu decyzji o leczeniu (objawowe versus antybiotykoterapia).


Interpretację wyniku CRP, szczególnie szybkiego testu należy zawsze przeprowadzać w korelacji z obrazem klinicznym, przy czym:

Wskazania do badania ustala lekarz badający pacjenta w POZ.

Uwaga: pacjent przygotowywany do zabiegu operacyjnego, który otrzymuje zalecenie oznaczenia przeciwciał anty-HCV (jak i innych badań), powinien mieć zapewnioną taką diagnostykę przez placówkę, w której będzie miał wykonywaną procedurę.


ANTYGEN HELICOBACTER PYLORI W KALE

Jest to badanie służące nieinwazyjnej diagnostyce zakażenia H. pylori oraz ocenie skuteczności leczenia eradykacyjnego.


Opracowano na podstawie:

  1. Hryniewicz W, Albrecht P, Radzikowski A. Rekomendacje postępowania w pozaszpitalnych zakażeniach układu oddechowego 2016, Warszawa; http://antybiotyki.edu.pl/wp-content/uploads/Rekomendacje/Rekomendacje2016.pdf str. 46-49; (dostęp online 13.07)

  2. Interna Szczeklika 2021, Kraków, Medycyna Praktyczna; dostęp on-line z dnia 26.06.2022: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.3.3.

  3. https://www.mp.pl/podrecznik/pediatria/chapter/B42.87.3.1.2.

  4. UpToDate: Acute phase reactants: https://www.uptodate.com/contents/acute-phase-reactants

  5. UpToDate: Causes and diagnosis of iron deficiency and iron deficiency anemia in adults https://www.uptodate.com/contents/causes-and-diagnosis-of-iron-deficiency-and-iron-deficiency-anemia-in-adults

  6. https://www.termedia.pl/Algorytm-roznicowania-przyczyn-niedokrwistosci,98,46666,1,0.html

  7. UpTo Date: Lab Interpretation: Low vitamin B12 and low folate in adults

  8. UpToDate: Biologic markers in the diagnosis and assessment of reumtatoid arthirits

  9. UpTo Date: Screening and diagnosis of chronic hepatitis C virus infection

  10. https://www.mp.pl/gastrologia/wytyczne/198943,postepowanie-w-dyspepsji-podsumowanie-wytycznych-acg-i-cag- 2017?fbclid=IwAR3yhLPtzT2IaKugENXVpydt8LO7aVhCuM0LPd6HahS9OnCZLtuwoKIQwz8

  11. https://ptmr.info.pl/wp-content/uploads/2020/09/Zasady-diagnostyki-i-leczenia-zakazenia-bakteria-Helicobacter- pylori-2017.pdf

  12. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3857440/


Wrocław, 25.07.2022


Dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas Konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej